Čl. 1. Ustanovenie Rady vysokých škôl
- V kalendárnom roku, v ktorom končí funkčné obdobie Rady vysokých škôl (ďalej len „rada“), vyzve predseda rady najmenej 60 dní pred skončením jej funkčného obdobia akademické senáty vysokých škôl a kolektívne orgány fakúlt v Slovenskej republike k voľbe svojich zástupcov do rady na nové funkčné obdobie.
- Zápisnicu o voľbe člena rady zašle príslušný akademický senát, resp. kolektívny orgán fakulty s údajmi o členovi (meno, priezvisko, tituly, funkcia, adresa pracoviska vrátane PSČ, telefónneho čísla a adresy elektronickej pošty) na sekretariát rady.
- Akademický senát, resp. kolektívny orgán fakulty, ktorý svojho zástupcu do rady zvolil v priebehu funkčného obdobia a neuskutoční voľbu nového člena, potvrdí mandát svojho zástupcu v rade na nové funkčné obdobie.
- Členov rady zvolených akademickými senátmi vysokých škôl a kolektívnymi orgánmi fakúlt a členov, ktorým akademické senáty vysokých škôl a kolektívne orgány fakúlt potvrdili mandát, zvolá na ustanovujúce zasadnutie do 30 dní od skončenia funkčného obdobia rady predseda odstupujúcej rady. Programom ustanovujúceho zasadnutia rady je prerokovanie správy o činnosti odstupujúcej rady za celé jej funkčné obdobie a voľba predsedu a podpredsedov rady.
- Ustanovujúce zasadnutie novej rady vedie predseda alebo podpredseda odstupujúcej rady.
- Predseda alebo podpredseda odstupujúcej rady podá na ustanovujúcom zasadnutí rady správu o činnosti odstupujúcej rady za celé jej funkčné obdobie.
- Po zvolení predsedu a jej podpredsedov sa ujme vedenia zasadnutia novozvolený predseda rady.
Čl. 2. Voľby predsedu a podpredsedov rady
- Voľby predsedu a podpredsedov rady sú priame, s tajným hlasovaním.
- Voľby predsedu a podpredsedov sa uskutočňujú jednotlivo.
- Na uskutočnenie platných volieb je potrebná prítomnosť nadpolovičnej väčšiny všetkých členov rady.
- Kandidátov na funkciu predsedu s ich súhlasom navrhujú členovia novej rady na sekretariát rady do konca funkčného obdobia predchádzajúcej rady tak, aby členovia rady mali súčasne s pozvánkou na zasadnutie rady k dispozícii aj stručnú charakteristiku kandidátov.
- V prípade, že vopred nie je k dispozícii žiadny návrh na funkciu predsedu, resp. žiadny vopred navrhnutý kandidát nie je zvolený, môžu kandidátov navrhnúť členovia rady priamo na zasadnutí z prítomných členov s uvedením ich stručnej charakteristiky.
- Kandidátov na funkciu podpredsedu rady navrhujú členovia rady na zasadnutí rady s ich súhlasom.
- Kandidáti jednotlivo prednesú predstavu o svojej činnosti v navrhovanej funkcii a odpovedia na otázky z pléna. Pri predstavovaní kandidáta nie sú ďalší kandidáti na túto funkciu prítomní.
- Voľby sa uskutočňujú tajným hlasovaním na volebných lístkoch, podpísaných predsedom volebnej komisie. Platný lístok pri voľbe predsedu je lístok s jedným menom kandidáta a lístok prázdny. Platný lístok pri voľbe podpredsedu je lístok s dvomi menami kandidátov, jedným menom kandidáta alebo lístok prázdny.
- Voľby sú dvojkolové:
- V prvom kole je kandidát zvolený, ak získa nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných členov.
- Pokiaľ žiadny z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, uskutoční sa druhé kolo, do ktorého postupujú dvaja kandidáti s najvyšším počtom získaných hlasov. V prípade rovnosti hlasov sa o postupujúcom rozhodne osobitným hlasovaním.
- V druhom kole je zvolený kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných členov. Pri rovnosti získaných hlasov sa hlasovanie opakuje.
Čl. 3. Zasadnutia rady
- Zasadnutia rady sú spravidla verejné.
- Neverejná časť verejného zasadnutia alebo neverejné zasadnutie sa konajú výnimočne, ak sa na tom uznesie rada na návrh ktoréhokoľvek člena rady.
- Predsedníctvo rady môže na zasadnutia rady pozvať zástupcov ústredných štátnych i neštátnych orgánov a organizácií, odborových a študentských orgánov a organizácií, ako aj osobnosti vedeckého, pedagogického, kultúrneho, politického a hospodárskeho života.
Čl. 4. Program zasadnutia rady
- Program zasadnutia rady navrhuje a pripravuje predsedníctvo rady.
- Program riadneho zasadnutia zahŕňa povinne tieto body:
- Voľba mandátovej komisie,
- Voľba návrhovej komisie,
- Správa predsedníctva o jeho činnosti medzi zasadnutiami rady,
- Kontrola uznesení.
- Program zasadnutia, návrhy a správy, ktoré sú predmetom rokovania, musia byť doručené členom rady najneskôr 14 dní pred konaním zasadnutia rady. Tento termín môže byť skrátený, ak to rozsah a povaha prerokúvanej veci nevylučuje.
- O prijatí návrhu programu zasadnutia, námietkach proti nemu, ako aj o jeho doplnení rozhoduje rada hlasovaním na začiatku zasadnutia.
Čl. 5.Vedenie zasadnutia rady
- Zasadnutie rady vedie predseda rady alebo ním poverený podpredseda (ďalej len predsedajúci).
- Rada je schopná uznášať sa, ak je na zasadnutí prítomná najmenej tretina všetkých členov rady.
Čl. 6. Rokovanie na zasadnutiach rady
- Návrhy a správy predkladané na zasadnutie rady jej predsedníctvom uvedie určený člen predsedníctva rady alebo prizvaný zástupca ústredného orgánu štátnej správy, resp. iného orgánu alebo inštitúcie.
- Pred rokovaním o závažných otázkach si predsedníctvo rady môže vyžiadať stanovisko akademických senátov vysokých škôl a kolektívnych orgánov fakúlt, ako aj komisií rady.
- Iniciatívne návrhy členov rady, ktoré boli uznesením podľa Čl. 4 ods. 5 tohto rokovacieho poriadku zahrnuté do programu zasadnutia, uvádzajú ich navrhovatelia.
- Po vystúpení navrhovateľa otvorí predsedajúci k danému bodu programu rozpravu.
- Rada sa môže uzniesť na určení dĺžky času na rozpravu k prerokúvanému bodu programu.
- Rozpravu uzatvára predsedajúci
- po odznení vystúpení prítomných členov rady alebo
- po uplynutí času určeného na rozpravu podľa ods. 5, alebo
- na základe rozhodnutia rady, hlasovanie sa uskutoční na návrh ktoréhokoľvek člena rady.
Čl. 7. Hlasovanie
- Po ukončení rozpravy o bode programu sa spravidla hlasuje o prijatí uznesení. Návrhy uznesení prednesených počas rozpravy prednesie navrhovateľ alebo predseda návrhovej komisie. Predsedajúci dá hlasovať iba o písomne predložených návrhoch uznesení.
- Na platnosť uznesenia je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov rady.
- O personálnych otázkach sa hlasuje tajne.
- O ostatných otázkach sa spravidla hlasuje zdvihnutím ruky. V prípade pochybností o spôsobe hlasovania sa uskutoční osobitné hlasovanie.
- Ak k predloženému návrhu na hlasovanie sú podané pozmeňujúce návrhy, pri hlasovaní sa postupuje takto:
- ak predkladateľ akceptuje pozmeňujúce návrhy, hlasuje sa len o takto pozmenenom návrhu,
- ak predkladateľ neakceptuje pozmeňujúce návrhy, hlasuje sa najprv o pozmeňujúcich návrhoch v opačnom poradí, ako odzneli a na záver sa hlasuje o nespornej časti návrhu.
- Výsledky hlasovania oznamuje predsedajúci zasadnutiu.
- Člen rady má právo uviesť v zápisnici krátky obsah diskusného príspevku, či návrhu neprijatého uznesenia, ak ho do ukončenia zasadnutia písomne dodá tajomníkovi rady.
- Zápisnicu zo zasadania podpisuje predseda rady a overuje jeden z podpredsedov rady a jeden z členov návrhovej komisie.
- Zápisnica zo zasadania sa zverejní na webovom sídle rady.
- V prípadoch vyžadujúcich neodkladné prijatie uznesenia rady môže predsedníctvo použiť elektronické hlasovanie.
Čl. 8. Záverečné ustanovenia
- Zrušuje sa Rokovací poriadok Rady vysokých škôl SR zo dňa 8. decembra 2020.
- Tento Rokovací poriadok Rady vysokých škôl SR bol schválený Radou vysokých škôl SR na zasadnutí dňa 6. decembra 2022.
- Tento Rokovací poriadok Rady vysokých škôl SR nadobúda platnosť a účinnosť dňom schválenia Radou vysokých škôl SR.
Martin Putala
predseda RVŠ SR